A Koreai-félsziget Észak-Kelet Ázsiában helyezkedik el. A legészakibb pontjai Yup’ojin Onsong-gumban, Hamgyongbuk-do tartományban, és a legdélebbi pontja a Marado-sziget, Cheju-do tartományban. A legnyugatabb pontja a Maando-sziget Yongch'on-gunban, Pyonganbuk-do tartományban, és a legkeletibb része a Takdo-sziget Ullung-gunban, Kyongsangbukdo tartományban.
A Koreai-félsziget 222 154 km2 , melyből Dél-Korea területi nagysága 99 392 km2 (kicsivel nagyobb, mint Magyarországé).
A Koreai Köztársaság kilenc tartományból épül fel és a fővárosa Szöul. Szöulon kívül vannak még nagyvárosok, mint például Pusan, Taegu, Incheon, Kwangju, Taejon és Ulsan.
Természeti csodáit illetően az ország kb. 70%-át gyönyörű hegyek borítják, több mint 3 000 szigettel együtt. Folyókkal is büszkélkedik Dél-Korea, s az egyik leghíresebb folyó a Hangang, mely átszeli Szöul városát is.
Gazdasága az első iparosodási hullám után
Előzmények:
Az első iparosodási hullám alapja Japán dinamikus fejlődése volt, mely a második világháború után kezdődött. A szigetország gyors fejlődését látva az 1960-es években több más ázsiai ország is csatlakozott a fejlődéshez (bár gyorsaságban lemaradtak a Japánhoz képest), és japán példa alapján kezdték kialakítani gazdaságukat. Kiemelkedésüket már az 1990-es évektől felfedezhetjük.
Az első iparosodási hullámba négy országot sorolhatunk:
-
Koreai Köztársaság
-
Tajvan
-
Szingapúr
-
Hong Kong (csak 1997-től Kína része)
Ezt a négy országot „kistigrisek”-nek is hívják.
Dél-Korea fejlődésének előzménye:
Dél-Korea az 1940-es évekig Ázsia egyik legszegényebb országa volt, s a félszigeten kitört koreai háború (1950-53) sem könnyítette meg helyzetét. Dél-Koreában főképp a katonai erők diktáltak, s csak 1992-ben került olyan vezető hatalomra, akinek nem voltak katonai kapcsolatai. Ő volt Kim Jong Szam (Kim Young-sam). Ebből is észrevehető, hogy Dél-Korea fejlődése hatalmas és viszonylag gyors volt; ők is szinte a nulláról építkeztek, és jelenleg Ázsiában a 3. helyen álló gazdasággal rendelkeznek.
Dél-Korea jelenkori gazdasága (röviden):
Dél-Korea a kistigrisek közül is az egyik legfejlettebb és legkiemelkedőbb gazdaságát irányítja. Bár ma is jelen van, és fontos szerepet tölt be a mezőgazdasági élet, mégis legnagyobb figyelmünk a technológiai fejlődések felé irányul. E nagy fejlődést pedig annak köszönheti, hogy az utóbbi időben az ország hatalmas szellemi tőkére tett szert, és a felsőoktatásban részesülők arányát tekintve a világelsők közé sorolhatjuk.
Legfontosabb iparágak:
-
elektronika
-
híradástechnika
-
hajóépítés
-
autógyártás
A dél-koreai gépipar (hajógyártás, autógyártás) jelenleg Japán után a második helyen áll világszinten.
A hatalmas koreai transznacionális vállalatok, mint például a Samsung, LG, Hyundai, Daewoo stb. a világ szinte összes tájára betették a lábakat, vagy leányvállalatot alapítottak.
Miért lett ilyen sikeres gazdaságú ország?
Itt mindenképp figyelembe kell venni, hogy Dél-Korea főképp az exportra alapozta gazdaságát. Behozatali cikkek pedig főképp technológiai és nyersanyagok voltak, így az import nem terjedt ki mindenre; a fogyasztási cikkeket az ország maga termelte ki. A másik legfontosabb dolognak tarthatjuk az oktatási rendszer sikerességét, mely a gazdaságpolitikával teljesen összhangba került.
Összegezve:
Ezen tények alapján elmondhatjuk, hogy a Koreai Köztársaság három és fél évtized alatt egy erős és modern gazdaságot alakított ki. Ezt számszerű adattal is bizonyítani lehet, hisz míg 1962-ben az ország bruttó nemzeti jövedelme 2,3 milliárd dollár volt, addigra 2008-ban ez már elérte a 947 millió dollárt. Korea fejlődése azért is figyelemre méltó, mivel az ország korlátozott mennyiségekkel rendelkezik természeti erőforrásokkal, valamint a belső piaca sem számítható nagynak.
Írta: Atashi-sensei
|