A Koreai-flsziget szak-Kelet zsiban helyezkedik el. A legszakibb pontjai Yup’ojin Onsong-gumban, Hamgyongbuk-do tartomnyban, s a legdlebbi pontja a Marado-sziget, Cheju-do tartomnyban. A legnyugatabb pontja a Maando-sziget Yongch'on-gunban, Pyonganbuk-do tartomnyban, s a legkeletibb rsze a Takdo-sziget Ullung-gunban, Kyongsangbukdo tartomnyban.
A Koreai-flsziget 222 154 km2 , melybl Dl-Korea terleti nagysga 99 392 km2 (kicsivel nagyobb, mint Magyarorszg).
A Koreai Kztrsasg kilenc tartomnybl pl fel s a fvrosa Szul. Szulon kvl vannak mg nagyvrosok, mint pldul Pusan, Taegu, Incheon, Kwangju, Taejon s Ulsan.
Termszeti csodit illeten az orszg kb. 70%-t gynyr hegyek bortjk, tbb mint 3 000 szigettel egytt. Folykkal is bszklkedik Dl-Korea, s az egyik leghresebb foly a Hangang, mely tszeli Szul vrost is.
Gazdasga az els iparosodsi hullm utn
Elzmnyek:
Az els iparosodsi hullm alapja Japn dinamikus fejldse volt, mely a msodik vilghbor utn kezddtt. A szigetorszg gyors fejldst ltva az 1960-es vekben tbb ms zsiai orszg is csatlakozott a fejldshez (br gyorsasgban lemaradtak a Japnhoz kpest), s japn plda alapjn kezdtk kialaktani gazdasgukat. Kiemelkedsket mr az 1990-es vektl felfedezhetjk.
Az els iparosodsi hullmba ngy orszgot sorolhatunk:
-
Koreai Kztrsasg
-
Tajvan
-
Szingapr
-
Hong Kong (csak 1997-tl Kna rsze)
Ezt a ngy orszgot „kistigrisek”-nek is hvjk.
Dl-Korea fejldsnek elzmnye:
Dl-Korea az 1940-es vekig zsia egyik legszegnyebb orszga volt, s a flszigeten kitrt koreai hbor (1950-53) sem knnytette meg helyzett. Dl-Koreban fkpp a katonai erk diktltak, s csak 1992-ben kerlt olyan vezet hatalomra, akinek nem voltak katonai kapcsolatai. volt Kim Jong Szam (Kim Young-sam). Ebbl is szrevehet, hogy Dl-Korea fejldse hatalmas s viszonylag gyors volt; k is szinte a nullrl ptkeztek, s jelenleg zsiban a 3. helyen ll gazdasggal rendelkeznek.
Dl-Korea jelenkori gazdasga (rviden):
Dl-Korea a kistigrisek kzl is az egyik legfejlettebb s legkiemelkedbb gazdasgt irnytja. Br ma is jelen van, s fontos szerepet tlt be a mezgazdasgi let, mgis legnagyobb figyelmnk a technolgiai fejldsek fel irnyul. E nagy fejldst pedig annak ksznheti, hogy az utbbi idben az orszg hatalmas szellemi tkre tett szert, s a felsoktatsban rszeslk arnyt tekintve a vilgelsk kz sorolhatjuk.
Legfontosabb ipargak:
-
elektronika
-
hradstechnika
-
hajpts
-
autgyrts
A dl-koreai gpipar (hajgyrts, autgyrts) jelenleg Japn utn a msodik helyen ll vilgszinten.
A hatalmas koreai transznacionlis vllalatok, mint pldul a Samsung, LG, Hyundai, Daewoo stb. a vilg szinte sszes tjra betettk a lbakat, vagy lenyvllalatot alaptottak.
Mirt lett ilyen sikeres gazdasg orszg?
Itt mindenkpp figyelembe kell venni, hogy Dl-Korea fkpp az exportra alapozta gazdasgt. Behozatali cikkek pedig fkpp technolgiai s nyersanyagok voltak, gy az import nem terjedt ki mindenre; a fogyasztsi cikkeket az orszg maga termelte ki. A msik legfontosabb dolognak tarthatjuk az oktatsi rendszer sikeressgt, mely a gazdasgpolitikval teljesen sszhangba kerlt.
sszegezve:
Ezen tnyek alapjn elmondhatjuk, hogy a Koreai Kztrsasg hrom s fl vtized alatt egy ers s modern gazdasgot alaktott ki. Ezt szmszer adattal is bizonytani lehet, hisz mg 1962-ben az orszg brutt nemzeti jvedelme 2,3 millird dollr volt, addigra 2008-ban ez mr elrte a 947 milli dollrt. Korea fejldse azrt is figyelemre mlt, mivel az orszg korltozott mennyisgekkel rendelkezik termszeti erforrsokkal, valamint a bels piaca sem szmthat nagynak.
rta: Atashi-sensei
|